09.05.2024 - Aktuális szállítási idő - 1-től 3 munkanapig

Természetes és mesterséges fények és hatásuk a színre

 

A színek észlelése mindenki számára nagyon egyéni jelenség. A színek, a fényerő és a kép kontrasztjának értékelésekor a tényleges ítélet még bonyolultabbá válik a külső vagy fiziológiai feltételek sokfélesége miatt. Az egyik legfontosabb tényező, amely megváltoztatja a látási élményünket, a fény színe, amit megpróbálunk Önnek közelebb hozni. Segítünk megérteni, hogyan befolyásolja a színt a természetes vagy mesterséges, meleg vagy hideg fény. Természetes fény színe A természetes fényforrások jelentősen változhatnak a időjárástól, az évszaktól, a napszakoktól, a nap pozíciójától az égen, az épület elhelyezkedésétől és a helytől a helyen belül. A fény, amely észak felől áramlik be a helyiségbe, hűvös és kékes árnyalatot okoz. A természetes északi fény színe a leginkább szétszórt fény, és viszonylag egységes marad az egész nap folyamán. Ezért a festék és a textíliák színei egy északi expozíciójú helyiségben ugyanabban a színben maradnak az egész nap folyamán, mint ugyanaz a festék és textília, amelyeket egy keleti, nyugati vagy déli expozíciójú helyiségben használnak.

A déli, keleti vagy nyugati expozíciójú helyiségek már melegebbek. A különbséget különösen észleljük a keleti és nyugati expozíció esetében, amikor a reggeli fény lágyabb és sárgás, míg késő délután intenzív narancssárga vagy vörös árnyalatot ölt. Mesterséges fény színe A mesterséges fényforrások kiegészítik a természetes fényt, ezért fontos tudni, hogyan lesz világítva a tér, amikor a színeket választjuk. A mesterséges világítás típusa befolyásolja a szín megjelenését. A hagyományos izzófény meleg fényt sugároz, amely kiemelheti a pirosat, narancssárgát és sárgát. A hideg, fluoreszkáló fény jól működik a kék, lila és zöld színekkel. Az LED világítás a mesterséges fény széles színválasztékának köszönhetően a legmegfelelőbb a kívánt hatás eléréséhez.

A fény kiválasztása az egyéni preferenciáinktól és érzékelésünktől függ. A legtöbb esetben otthonainkban meleg színekű fényforrásokkal találkozunk. Az üzletekben és vállalkozásokban a közeli vagy hideg színhőmérsékletű fény dominál, amely jobban serkenti az embereket az aktivitáshoz.